تهران ، جنب آباد جنوبی ، میدان چهارباغ شرقی ، 16 متری جنوبی ، پلاک 5

رفوگری

[vc_row pix_particles_check=””][vc_column][vc_column_text]

رفوگری:

زمانی که یک اثر هنری مثل فرش بافته می شود،هنر دستان توانمند افرادی است که نور دیدگان خود را در به وجود آوردن این اثر از دست داده اند.تا بتواننداین باغ الوان هزار رنگ را خلق کنند.

حفظ و نگهداری از آثار هنری وتاریخی از وظایف مصرف کننده ی این کالای با ارزش است تا هم از نظر مادی وهم از نظر معنوی ارزش این هنر اصیل ایرانی ((فرش دستباف )) حفظ شود.

اصیل ترین و کهن ترین فرش های جهان مربوط به کشور عزیزمان ایران است، که قدمت این اثر هنری بر می گردد به (( دوره ی صفویان )) پس حفظ این آثار احساس مسئو لیت می طلبد تا از نابودی آن پیشگیری کنیم.

در این راستا کار (( رفوگری ومرمت و ترمیم )) فرش ، یکی از زیر شاخه های قالیبافی در ایران است . رفوگری ، قدمت دیرینه داشته و گویی همزمان با بافت فرش ،این هنر رفوگری هم به وجود آمده است،تا از تخریب و آسیب به فرش های کهن این آثار ارزشمند و تاریخی جلوگیری کنند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

رفوگر کیست؟رفوگر یا استادکار ، همان بافنده ی فرش است که خود در این راستا تجربه ومهارت لازم را دارد تا بتواند آسیب و تخریبی که به فرش دستباف شما وارد شده را ترمیم ومرمت کند.

(( رفو )) در اصطلاح یعنی ترمیم و مرمت فرش های دستباف وابریشمی وتابلو فرش ها .

کار رفوگری چگونه انجام می شود؟کار رفوگری به دو صورت ترمیم و مرمت فرش صورت می گیرد.فرش هایی که دچار پوسیدگی و یا پارگی و سوختگی شده باشند و قسمتی از نقشه ی فرش دچار آسیب و یا تخریب شده باشد نیاز به رفوگری دارند. کار ریشه گذاری فرش وچرم دوزی فرش هم از موارد دیگر رفوگری به حساب می آیند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

ترمیم فرش های دستباف و ابریشمی:فرش هایی که بر اثر پا خوردن و سایش پرز و الیاف فرش از بین رفته و دچار نخ نمایی شده اند وقسمتی از بافت خود رااز دست داده باشند، استاد کار رفوگری که شخصی ماهر و باتبحر در این رشته است ،اقدام به ترمیم فرش دستباف و یا ماشینی و ابریشم شما می کند.رفوگر با استفاده از نقشه ی قالی و استفاده از نخ و پشم به کار رفته و هم رنگ الیاف فرش شما باعث باز آفرینی این اثر هنرمندانه شده وآسیب وارده به فرش را ترمیم می کند.به طوری که شما هیچ گونه تفاوتی بین قسمت بافته شده و آسیب دیده با دیگر قسمت های فرش احساس نمی کنید. این هنر دست رفوگر است که چگونه بتواند این ضایعه را از بین برده و رضایت مشتری را جلب نماید. کار ترمیم فرش توسط رفوگر، در مورد قالی هایی که به ظاهر فرش مثل پرز و الیاف وریشه ها و کناره ی فرش آسیب وارد شده انجام می شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مرمت فرش های دستباف و ابریشمی:کار مرمت هم مانند ترمیم است امّا کمی متفاوت تر و در مورد فرش هایی است که دچار تخریب شده باشند. و یا سوختگی ،پارگی و یا پوسیدگی داشته باشند و کلا قسمتی از فرش از بین رفته باشد صورت می گیرد،بدین گونه که رفوگر ویا استاد کار ماهر با قرار دادن قسمت تخریب شده ی فرش دستباف شما درون یک دستگاه دوباره با استفاده از تار و پود به کار رفته در فرش شما،فرش را چله کشی کرده و تار وپود فرش را با نخ و سوزن می کشد و با استفاده از قلاب و نخ وپشم وعمل بافندگی اقدام به بافت قسمت تخریب شده ی فرش می کند.

در عمل مرمت، رفوگر رج به رج و تار به تار فرش را که از بین رفته دوباره با توجه به نقشه ی فرش شروع به بافت می کند.به طوری که شما بعد از عمل مرمت فرش هیچ گونه تفاوتی بین قسمت تخریب شده و سالم فرش احساس نمی کنید.این هنر و خلاقیت رفوگر و یک استاد کار ماهر است که می تواند این چنین شاهکاری بیافریند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

  تفاوت ترمیم فرش با مرمت فرش در چیست؟

کار ترمیم فرش در مورد فرش هایی است که آسیب سطحی دیده اند، مثل از بین رفتن ریشه وآسیب به کناره های فرش و یا از بین رفتن پرز های فرش و به اصطلاح نخ نما شدن فرش.

ولی کار مرمت فرش یعنی بازسازیی دوباره ی فرش که اسیب وارده به فرش موجب تخریب واز بین رفتن قسمتی از فرش می شود. مثل پارگی فرش ،پوسیدگی وسوختگی فرش که قسمتی از فرش شما از بین می رود و رفوگر ویا استادکار فرش با استفاده از الیاف فرش وخلق تار وپود و بافت دوباره ی این قسمت با

می دهد تا این ضایعه را از بین ببرد.

[/vc_column_text][vc_column_text]

کار رفوگری روی چه فرش هایی انجام می شود؟

بیشتر کار رفوگری در فرش های دستباف و فرش ابریشمی وتابلو فرش هایی که قدیمی وکهنه اند و اثر هنری و تاریخی دارند و ارزش حفظ و نگهداری داشته باشند صورت می گیرد.تا ارزش این کالای هنری وفرهنگی وتاریخی کشورمان ارج

نهاده شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

رفوگری از چه زمانی به وجود آمده است؟

گفته ها حکایت از آن دارد که همزمان با شروع بافت فرش دستباف در ایران این هنر دستی ارزشمند و تاریخی ،کار رفوگری هم به وجود آمده است. چرا که ممکن است بر اثر نم و رطوبت فرش دستباف دچار پوسیدگی و پارگی الیاف شود و همچنین بر اثر سوختگی به فرش آسیب وارد شود.پس گفته ها حکایت می کند که کار رفوگری هم همزمان با بافت فرش دستباف ایرانی آغاز شده و رفوگری هم قدمتی دیرینه داشته و یکی از هنر های برتر در صنعت قالیبافی وفرش محسوب می شود.

 امیدواریم با حمایت وخرید فرش های دستباف و ابریشم ایرانی ، این صنعت کهن راحمایت وپشتیبانی کنیم و از انقراض و بی رونق شدن بازار فرش دستباف و ابریشم بتوانیم جلوگیری کنیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

امتیاز page
Call Now Buttonتماس تلفنی